הפרעות נפשיות מהו טיפול פסיכולוגי רגשות

למה טיפול?

הסיבות לפנייה לטיפול רבות ומגוונות, ויש חשיבות עליונה להתאמת סוג הטיפול לרצון ולצורך של הפונה. לעיתים קרובות, טיפול מאפשר חיים מלאים יותר ומשפר במידה רבה את היכולת החברתית, המשפחתית, והתעסוקתית. טיפול דורש השקעה אך מניב תוצאות שעשויות לשפר פלאים את איכות החיים.

כל טיפול שונה במהותו, במטרותיו ובמהלכו. יש שאדם מגיע לטיפול כדי לפתור בעיה קונקרטית, מיידית, מוגדרת יחסית: לקבל החלטה בעניין משפחתי, זוגי או מקצועי, לקבל הדרכה ביחס להורות, להפסיק לפחד מטיסות. מאידך, יש המגיעים לטיפול מתוך תחושה כללית של אי שביעות רצון או תחושה שאינם מממשים את מלוא יכולתם. גם כאן, לעיתים מדובר במצב חולף, לעיתים במשבר קיומי, לעיתים במצוקה פיזית וכן הלאה.

יש הרואים בטיפול זירה לפתרון בעיות ויש הרואים בו מסע אל תוך נבכי הנפש, הזדמנות לגדול מחדש, התנסות בתקשורת והזדמנות ללמוד לאהוב ולהיות נאהב.

סיבת הפנייה לטיפול היא מרכיב מהותי בבחירת אופי הטיפול והמטפל המתאים ביותר.

הניסיון מלמד שתכופות אנשים לא מאפשרים לעצמם פנייה לטיפול. הסיבות לכך רבות: טיפול דורש השקעה של זמן וכסף. הוא גם דורש לשים את עצמך במרכז, להרגיש שמגיעה לך השקעה כזו בעצמך. להאמין שמותר ויכול להיות טוב יותר. סיבות נוספות להימנעות מטיפול הן פחד מתלות, "רק אני יכול לעזור לעצמי", פחד מפני העלאה למודע של תכנים קשים, מודחקים, וכן הלאה.

עם זאת, המנעות מטיפול כשהוא נדרש יוצרת סבל מיותר ותפקוד מוגבל יחסית לפוטנציאל (באופן פרדוקסלי, טיפול הוא יקר אך מעודד ומאפשר למקסם את היכולות, כולל להתפתח מקצועית ולהשתכר באופן ראוי יותר בהמשך.)

אבחנה נכונה היא הבסיס לטיפול מיטבי. כשהבעיות מוגדרות ומובחנות, חשוב לשקול גם את הכדאיות והיעילות שבטיפול תרופתי. במקרים אחרים, התסמינים מסתירים בעייה אחרת ואז ניתן לבחור כיצד להתייחס אליה. לדוגמה, קושי להיות בקשר זוגי יכול להיות קשור לטראומות עם בני זוג בעבר, אך גם לפחד מאינטימיות, מתלות, מתוקפנות וכן הלאה. הוא גם יכול להיות תוצאה של הפרעת חרדה. בטיפול, הבנת הסיבות העמוקות לתסמינים יכולה לאפשר מציאת פתרון לקושי.

לכל אדם קשה לעיתים להודות בפני עצמו (ובפני הסביבה הקרובה שלו) שקשה לו, או שהוא רוצה בשינוי. להביט בצורה כוללת אל קשייו ולבחור בקש עזרה. להעיז ולעשות זאת זו הזדמנות נפלאה לצאת לדרך חדשה.

להתייעצות בנושא של פניה לטיפול ניתן לפנות אלי.

אודות המחברת

עליזה גולדשטיין

למעלה משלושים שנה אני עוסקת בניסיון להבין, לאבחן, לטפל ולהקל על הכאב הכרוך בנפש האדם.
אני פסיכולוגית קלינית. בוגרת תואר ראשון באוניברסיטת חיפה ותואר שני באוניברסיטת בר אילן. התמחיתי שנים רבות במסגרת בית חולים פסיכיאטרי. עבדתי במדור לבריאות הנפש בצבא, במחלקה פסיכיאטרית סגורה ובמרפאה של בית חולים גהה. לאחר סיום ההתמחות סיימתי מסלול הסמכה להדרכה. בשנים האחרונות אני עובדת בקליניקה פרטית.
במקביל, עסקתי ועודני עוסקת באבחון למטרות מקצועיות שונות ומגוונות. צברתי ניסיון במפגש עם מאות רבות של אנשים.

השאירו תגובה