הצגת עצמי

 

למעלה משלושים שנה אני עוסקת בניסיון להבין, לאבחן, לטפל ולהקל על הכאב הכרוך בנפש האדם.

אני פסיכולוגית קלינית. בוגרת תואר ראשון באוניברסיטת חיפה ותואר שני באוניברסיטת בר אילן. התמחיתי שנים רבות במסגרת בית חולים פסיכיאטרי. עבדתי במדור לבריאות הנפש בצבא, במחלקה פסיכיאטרית סגורה ובמרפאה של בית חולים גהה. לאחר סיום ההתמחות סיימתי מסלול הסמכה להדרכה. בשנים האחרונות אני עובדת בקליניקה פרטית.

במקביל, עסקתי ועודני עוסקת באבחון למטרות מקצועיות שונות ומגוונות. צברתי ניסיון במפגש עם מאות רבות של אנשים.

חלק מהידע שרכשתי חלקתי בשלושה ספרים שפרסמתי עד כה:

רגש, מגע, קשר (2005, מטר) עוסק בהבנת מקצוע הפסיכולוגיה והמצבים הרגשיים, בינאישיים ותוך אישיים שהוא אמון על הבנתם והטיפול בהם.

עכשיו, באמצע החיים ( מטר,2007) עוסק במשבר אמצע החיים, על השלכותיו.

מה בסך הכול בקשתי (מטר, 2014) מתאר מצבים בחיי אנוש דרך תיאורי טיפול.

 

הידע שצברתי מוביל אותי למסקנה שניתוח מעמיק ונכון של סיבת המצוקה הוא הדרך הטובה ביותר למציאת מסלול הטיפול המתאים. הבנה זו דורשת שינוי מהותי בתפיסת הפסיכולוגיה כמקצוע ובתפיסת נפש האדם, על מצוקותיה ויכולותיה. התאמה של אופן הטיפול לקושי של המטופל היא במהות היכולת לעזור בצורה האיכותית והיעילה ביותר.

כל איש מקצוע נוטה להבין את מצב האדם שמולו, המטופל, מתוך הפרספקטיבה הייחודית לו. כך למשל עובד סוציאלי נוטה לייחס משמעות מרכזית לסביבה, פסיכיאטר מתמקד במחלה ובתסמינים, פסיכולוג דינאמי ידגיש את הסיבות הנפשיות והלא מודעות למצבך ופסיכולוג קוגניטיבי ינסה לשנות את דפוסי החשיבה המוטעים שבבסיס הקושי שלך.

כוונתי באתר זה היא להשתמש בניסיוני המקצועי כדי לנסות להבין מהם הצרכים והקשיים הייחודיים לך, למהלך החיים הספציפי שלך, למה מעיק עליך כיום- ומהי הדרך הנכונה ביותר לפתרון עבורך, בהתחשב במכלול הנסיבות.

כל אירוע, כל מצב נפשי, טומן בחובו סיכוי וסיכון, הזדמנות לבחירה מחודשת ולהבנה שונה של משמעות התסמינים והכאבים שהם נושאים עמם. העולם הרגשי הוא מורכב והמשמעות הפרטית שאנחנו מייחסים לאירועי חיים שונה עד מאוד מאדם לאדם.

השלב הראשון וההכרחי הוא לכן אבחון נכון: אחריו, ניתן לבחור את סוג הטיפול שיאפשר רווחה נפשית והקלה באופן היעיל, המהיר והמעמיק ביותר. בשלב זה יש צורך לבחור בין טיפול דינמי, שמטרותיו להגיע להבנה מעמיקה של שורש הכאב ומשמעותו, לעומת טיפול באמצעי שינוי התנהגות, הממוקד בשינוי התסמין ודפוסי החשיבה שמשמרים אותו, כל זאת תוך שילוב, באם יש צורך, של טיפול תרופתי.

אבחון נכון מאפשר לבחור גם בהתערבות ממוקדת משבר, הבנת הכאב כמנוף לתיקון, שינוי ויצירה, או השלמה עם מצבי חיים שאין לשנותם והפניית האנרגיה הנפשית למקום בונה יותר. לעיתים, קבוצת תמיכה של אנשים שעוברים מצב דומה לשלך תוכל לתת לך מענה יצירתי ועמוק יותר מזה של איש מקצוע. אבחון נכון מאפשר ליצור שינוי בנסיבות החיים שמובילים לסבל. יש מגוון רחב מאוד של "כלים" אפשריים. בחירה בכלי הנכון תשפר מהותית ואיכותית את התוצאה.

 

הבנה זו הובילה אותי להקמת אתר זה. תמצא כאן קישורים למגוון כתבים בנושאים רבים. הנושאים מגוונים ורובם מובאים כאן כתוצאה ממפגשים עם אנשים שפגשתי במהלך דרכי המקצועית ומידע מקצועי שרכשתי. האתר נמצא ויישאר בתהליך מתמיד של למידה והשתנות. כל אמצעי טיפולי חדש, וכל בעיה שתעלה ותדרוש התייחסות, תובא לאתר בהקדם האפשרי מבחינתי. כולי תקווה שהם יהיו לכם לעזר.

מאחר ולעיתים קרובות הקשיים הם ייחודיים, רבי פנים ומיוחדים לכל אחד ואחת, ניתן גם לפנות אלי לצורך  אבחון וייעוץ. על פי הצורך וכמיטב יכולתי המקצועית אנסה למצוא כיוון ודרך מתאימה בהקדם האפשרי. אין ביכולתי לטפל דרך האתר, אך אגייס את כל יכולותיי וכישורי למציאת המסלול המתאים ביותר למצבך ולצרכיך.

ניתן לפנות לקבלת אבחון ועל פי הצורך הכוונה לתהליך טיפולי מתאים. בהתאם לנושא הפנייה יש לבחור במסלול המתאים.

כמו כן הפנייה אלי יכולה להיות דרך הפניית שאלה לאתר, אשתדל לענות לפחות לשאלה אחת בשבוע.

אנא קרא את הדפים הבאים כדי שתוכל להפיק את המרב מהפנייה- ולהבין מראש את האפשרויות והמגבלות הטמונות בה.

 

 

השאירו תגובה